Данилюк: Перетворення ДФС на прозорий сервісний орган — реформа номер один для України

Перетворення ДФС на прозорий сервісний орган — це реформа номер один для України, адже від цього залежить бізнес-клімат, інвестиційна привабливість і розвиток економіки. Про Міністр фінансів Олександр Данилюк сказав в інтерв'ю виданню "Український Тиждень".

Він також зазначив, що подальші кроки у реформуванні ДФС такі: "Після скасування кількох актів Кабміну ми знову вноситимемо їх на розгляд КМУ й вони мають отримати нове життя. Я впевнений у підтримці своїх колег. Зміна структури служби та набір нових людей допоможуть зменшити можливості для корупції та виключити групи інтересів, що зараз контролюють деякі аспекти роботи ДФС".

Перетворення у Державній фіскальній Службі залежать багато в чому від податкової політики, яка має бути спрямована на ліквідацію потенційних джерел корупції. Про це Міністр фінансів Олександр Данилюк сказав в інтерв'ю виданню "Український Тиждень". Яскравими прикладами є запуск Мінфіном та ДФС автоматичного реєстру відшкодування ПДВ та «єдиного вікна» на митниці, додав він.

"І Податковий, і Митний кодекси мають бути зрозумілими та не мають допускати безліч тлумачень. Необхідні для цього зміни до законів — зав­дання і Мінфіну, органу, що формує політику, уряду та парламенту," додав Міністр.

Важливим елементом у відновленні довіри є також оптимізація процесів у ДФС, що значно знижує корупційні ризики, зазначив Олександр Данилюк.

"Чим простіші процеси [всередині Служби], чим менше вимог до платників податків, тим менше в посадовців можливостей на різних етапах втручатися в економічну діяльність", — сказав Міністр.
Також у Мінфіні є кілька ініціатив, які мають бути реалізовані на рівні законів, щоб український бізнес далі спокійно співпрацював з іноземними партнерами та Україна не потрапила до чорних списків європейських країн.

"Наприклад, маємо завершити до кінця року запровадження мінімальних вимог (перші чотири кроки) плану ОЕСР із запобігання розмиванню бази оподаткування та виведення прибутку з-під оподаткування (BEPS), зокрема приєднатися до MLI — багатосторонньої угоди, що дає змогу внести зміни до всіх двосторонніх угод про подвійне оподаткування. І думаю, що найближчим часом ми це також зробимо. Тобто працюємо в трьох напрямах: зміна людей у ДФС, оптимізація операційних процесів у ДФС і покращення податкової політики", — додав Данилюк.

Сьогодні близько 80% усіх документів бізнес оформлює через механізм «єдиного вікна» на митниці. Про це сказав Міністр фінансів Олександр Данилюк в інтерв'ю виданню "Український Тиждень".

 

Він додав, що запуск цієї системи є революційним кроком, який змушує всі державні органи, що забезпечують контроль за товарами на митній території України, працювати як єдине ціле. Тобто так, щоб бізнес мав справу тільки з державою в електронному форматі.

"Зараз підприємствам продають таку історію: ні, немає держави, а є митниця, яка живе своїм життям, прикордонники, екологи, фітосанітари тощо. Кажуть, ми на митниці зробили свою частину роботи, а ви далі йдіть шукайте всі інші контролюючі органи — це ваша проблема. Ось тому в нас економічне зростання відбувається такими низькими темпами. Бо якщо ми так ставимося до тих, хто розвиває нашу економіку, то й результат маємо відповідний. Я впевнений, що люди в усіх структурах, які іноді офіційно, а іноді неофіційно залучені до різних видів контролю, отримують свою ренту, тож виступатимуть за збереження саме такого підходу. Ми проти цього. І запуск «єдиного вікна» великою мірою має вирішити цю проблему", — сказав О.Данилюк.

З 1 лютого 2018 року «єдине вікно» стало обов'язковим до використання по всій країні з певними перехідними положеннями.

"Нині набагато складніше щось сховати, бо всі документи на розмитнення товарів подаються завчасно і на момент прибуття на митницю вантажі вже зареєстровані в різних службах. Тоді дуже складно зробити так, щоб якась машина проскочила непоміченою або уникла якогось із видів контролю. Той, хто зловживає, уже остерігається, що його підставлять, бо в системі все видно. Тому бізнес зараз поступово починає чітко розуміти, хто відповідальний за процес, які документи потрібно подавати й скільки триватиме контроль, хто відповідальний у разі затягування та чи є на це підстави. Ми моніторимо цей процес і постійно вдосконалюємо процедури", — додав Олександр Данилюк.

Чимало валютних виплат вже відбувається за внутрішніми інструментами. Частину обсягу погашення в 2018–2019 роках Мінфін також планує рефінансовувати на внутрішньому ринку, що передбачено програмою МВФ. Про це Міністр фінансів Олександр Данилюк сказав в інтерв'ю виданню "Український Тиждень".

Він також додав: "Ми почали практику активних операцій із нашими зовнішніми облігаціями. Так, під час розміщення євробондів торік у вересні обміняли більшість тих, що погашаються у 2019-му, на нові 15-річні облігації".

В Україні має розвиватись відкритий ринок та конкуренція та має нарешті відбутися земельна реформа, яка стане поштовхом для розвитку української економіки. Про це Міністр фінансів Олександр Данилюк сказав в інтерв'ю виданню "Український Тиждень".

 

"По-перше, історично в нас будь-яке втручання держави призводило до корупції або було настільки некомпетентним, що шкодило розвитку. По-друге, у нас занадто слабкі державні інституції, які треба реформувати задовго до того, як ми навіть задумаємося про те, щоб ці інституції керували економікою країни. Тому єдиний правильний вихід для України — це ліберальний підхід, максимальна конкуренція, обмежений вплив держави на економіку", — зазначив Міністр фінансів Олександр Данилюк.

Він додав, що земельна реформа дасть поштовх розвитку агросектору, а це в свою чергу сприятиме появі нових робочих місць та збільшенню обсягів сплачених податків.

"Зараз є мораторій, і хтось за це платить: одержує менші зарплати або пенсії, не може дозволити собі вищий рівень медичних послуг. Бо мораторій на обіг сільгоспземлі обмежує розвиток агробізнесу, негативно впливає на економіку загалом і на можливість забезпечити державні витрати, зокрема соціальні", — зазначив Данилюк.

Реформа Державної фіскальної служби неможлива без ліквідації податкової міліціїї, яка вже понад рік існує поза законом. Про це Міністр фінансів Олександр Данилюк заявив в Інтерв'ю виданню "Українький тиждень"

"Цей батіг потрібно взагалі прибрати з ДФС, щоб не було навіть можливості його використовувати для тиску на бізнес. І тоді з правильними підходами, людьми, процесами, показниками ефективності (КРІ) можна очікувати успішних результатів реформи ДФС. Податкова міліція та її набіги на бізнес мають залишитися в минулому. Водночас потрібно створити Службу фінансових розслідувань (СФР)", зазначив Олександр Данилюк.

Міністр нагадав, що законопроект "Про Службу фінансових розслідувань" був розроблений із залученням інших міністерств та органів, експертів, бізнесу. У березні 2017 року законопроект було ухвалено на засіданні Кабінету Міністрів, однак, наразі процес створення Служби штучно затягується, адже "ухвалення цього закону означає дуже серйозну зміну, зокрема втрату впливу деякими силами".
Олександр Данилюк нагадав, що наразі розслідування економічних злочинів займають одразу чотири правоохоронних органи: СБУ, Національна поліція, Генеральна прокуратура та податкова міліція. Створення СФР передбачає, що розслідуванням економічних злочинів проти держави в Україні займатиметься єдиний орган з новими людьми та новими підходами в роботі. Таким чином, можна буде уникнути ситуації, коли один злочин розслідується одразу декількома правоохоронними органами, а також скоротити кількість осіб, які займаються розслідуванням таких злочинів з 15 тис. до 3,5 тис.

Працівниками СФР стануть люди, що раніше не працювали у правоохоронних органах. Вони пройдуть відповідні тренінги. Про надання допомоги в організації навчань Міністерство фінансів України вже досягнуло домовленностей з керівництвом подібних органів для боротьби з фінансовими злочинами проти держави з США та Італії.

Повне інтерв'ю читайте за посиланням: http://tyzhden.ua/Economics/209848

Категории новостей: 

Добавить комментарий